Forum www.zielonewzgorze.fora.pl Strona Główna

 Uchwała nr 6 - prośba do autorów o wyjaśnienia
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
john_doe



Dołączył: 26 Paź 2009
Posty: 50
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 14:37, 13 Wrz 2010    Temat postu:

Ja mam jeszcze jedną uwagę do proponowanych stawek.

Zastanawiam się dlaczego osoby posiadające garaże nie są zobowiązane do płacenia za serwis dźwigów. Przecież mogą z nich korzystać. I od razu chcę odbić piłeczkę, która pewnie się pojawi, że przecież płacimy za to w ramach czynszu za mieszkanie. Należy pamiętać, że garaż to osobny lokal, który był sprzedawany niezależnie od mieszkań. Dlatego też jego właściciel nie musi posiadać mieszkania w naszej wspólnocie.

Pewnie zaraz pojawi się drugi argument, że do wyjścia z klatek osoby posiadające garaż korzystają ze schodów. Ale z drugiej strony należy popatrzyć na osoby mieszkające na parterze. One na pewno też nie korzystają z wind, a muszą płacić.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Pawel



Dołączył: 28 Sie 2009
Posty: 124
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 15:11, 13 Wrz 2010    Temat postu:

john_doe napisał:
Ja mam jeszcze jedną uwagę do proponowanych stawek.
Zastanawiam się dlaczego osoby posiadające garaże nie są zobowiązane do płacenia za serwis dźwigów.


Ja bym się z tym zgodził (żeby garaż nie płacił za windę).

Mój punkt widzenia jest taki: Jeśli ktoś ma mieszkanie to 'z zasady' płaci za windę i zjeżdża nią sobie czy to do piwnicy (jak nie ma garażu) czy to do garażu i do piwnicy (jak ma garaż).
Jeśli ktoś ma garaż a nie ma mieszkania - to z windy raczej nie korzysta bo nie ma po co. Wjeżdża do środka i wychodzi przez bramę a nie jedzie windą na II piętro. Nikt tego oczywiście nie zamierza sprawdzać czy zabraniać wyjeżdżania na parter - ale 'statystycznie rzecz biorąc' z windy nie korzysta...

Ale zanim zaczniemy o tym rozmawiać - wyjaśnijmy całą uchwałę/budżet. Inaczej wchodzimy w szczegóły całości, która nie trzyma się kupy...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
biala.czarownica



Dołączył: 12 Sty 2010
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 16:29, 13 Wrz 2010    Temat postu:

Pawel napisał:
Mój punkt widzenia jest taki: Jeśli ktoś ma mieszkanie to 'z zasady' płaci za windę i zjeżdża nią sobie czy to do piwnicy (jak nie ma garażu) czy to do garażu i do piwnicy (jak ma garaż).


Jest też niewielki procent-ale jest-takich, którzy nie mają ani garażu ani piwnicy, tylko komórkę lok. na półpiętrze. I ja do nich należę.

Nigdy nie przechodziłam przez garaże, nawet tam nie zajrzałam, a z windy w sumie też nie korzystam bo na 1 piętro wchodzę piechotą. Winda ok przyda się jak się pojawi wózek.. Ale ja chyba nawet nie posiadam kluczy, które by otwierały drzwi do garaży?? Jedynym argumentem dla którego miałabym płacić zostają te rury...Tylko nie do końca to do mnie przemawia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Elvo



Dołączył: 21 Wrz 2009
Posty: 265
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon 17:28, 13 Wrz 2010    Temat postu:

U mnie w łazience też idą rury, z całego pionu. Ale nikt mi się do niczego nie dopłaca za to że "coś" przepływa przez mój lokal teoretycznie Very HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Pawel



Dołączył: 28 Sie 2009
Posty: 124
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 18:13, 13 Wrz 2010    Temat postu:

biala.czarownica napisał:

Jest też niewielki procent-ale jest-takich, którzy nie mają ani garażu ani piwnicy, tylko komórkę lok. na półpiętrze. I ja do nich należę.


OFF-TOPIC: Witam w klubie :-)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość






PostWysłany: Pon 22:17, 13 Wrz 2010    Temat postu:

Lista mieszkań nakładających służebność na lokale garażowe. W myśl kodeksu cywilnego art 289 powinny one uczestniczyć w kosztach związanych z lokalami garażowymi:
Garaż 1
Srebrnogórska 1 / 11
Srebrnogórska 1 / 14
Srebrnogórska 1 / 15
Srebrnogórska 1 / 17
Srebrnogórska 1 / 18
Srebrnogórska 1 / 19
Srebrnogórska 1 / 21
Srebrnogórska 1 / 22
Srebrnogórska 3 / 2
Srebrnogórska 3 / 5
Srebrnogórska 3 / 6
Srebrnogórska 3 / 7
Srebrnogórska 3 / 8
Srebrngórska 3 / 9
Srebrnogórska 3 / 11
Srebrnogórska 3 / 12
Srebrnogórska 3 / 13
Srebrnogórska 3 / 14
Srebrnogórska 3 / 15
Srebrnogórska 3 / 17
Garaż 11
Srebrngórska 7/19
Srebrnogórska 9/1
Srebrnogórska 9/2
Srebrnogórska 9/3
Srebrnogórska 9/4
Srebrnogórska 9/5
Srebrnogórska 9/7
Srebrnogórska 9/10
Srebrnogórska 9/11
Srebrnogórska 9/13
Srebrnogórska 9/14
Srebrnogórska 9/16
Srebrnogórska 9/17
Srebrnogórska 11/1
Srebrnogórska 11/2
Srebrnogórska 11/3
Srebrnogórska 11/4
Srebrnogórska 11/6
Srebrnogórska 11/7
Srebrnogórska 11/8
Srebrnogórska 11/10
Garaż 2
Srebrnogórska 2/15
Srebrnogórska 4/12
Srebrnogórska 4/13
Srebrnogórska 4/15
Srebrnogórska 4/16
Srebrnogórska 8/11
Srebrnogróska 8/13
Srebrnogróska 8/14
Srebrnogróska 8/15
Srebrnogróska 8/17

Jak widzimy sprawa dotyka dużej liczby mieszkańców 51. Dodajmy do tego 44 miejsca postojowe. Z tego większość osób ma dodatkowo też mieszkania 31. Daje to liczbę 126. Jak widzimy sprawa dotyka większej części osiedla. Tego też nie ma w piśmie zarządu. Dodam tylko, że we wspólnocie podobno są 204 lokale łącznie z garażowymi.


Czy w takiej sytuacji nie prościej wrócić do opłata z AGBUDU wszyscy płacimy koszt utrzymania nieruchomości wspólnej liczonej z mieszkań. Czyli 9948,35mkw. Dodatkowo garażowicze płacą podatek i koszt związany z garażem. Czyli sprzątanie, konserwacja wyciągów spalin, energie elektryczną ?? Nie czepiamy się służebności. Osoby przechodzą sobie do piwnic, wjeżdżają tam rowerami przez garaż, a woda sobie płynie rurami, jest droga ewakuacyjna z której każdy może w razie potrzeby skorzystać bo ma dostęp. Czy takie rozwiązanie nie jest korzystne??


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Pon 22:50, 13 Wrz 2010, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
john_doe



Dołączył: 26 Paź 2009
Posty: 50
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 23:22, 13 Wrz 2010    Temat postu:

Masz rację, ale to nie są koszty garażu jako całości, ale utrzymania sprawności rur i innych instalacji, które są potrzebne do wykonywania służebności gruntowej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość






PostWysłany: Wto 8:05, 14 Wrz 2010    Temat postu:

john_doe napisał:
Masz rację, ale to nie są koszty garażu jako całości, ale utrzymania sprawności rur i innych instalacji, które są potrzebne do wykonywania służebności gruntowej.


W tym przypadku, służebność dotyczy przejścia przez garaż. A nie tylko rur.

To nie jest służebność przesyłu.

Dlatego, w uchwale tak naprawdę wyłączamy cześć postojową za którą płacą tylko garażowicze. Właściciele mieszkań, w tym również posiadacze miejsc postojowych uczestniczą w kosztach związanych z przejściem lub przejazdem (tzw. droga przez garaż). Dokładnie z częścią garażu, która służy dużej części mieszkańców. Reszta osób faktycznie dołoży się tylko do tych rur i drogi ewakuacyjnej.

"art. 289
§ 2. Jeżeli obowiązek utrzymywania takich urządzeń został włożony na właściciela nieruchomości obciążonej, właściciel odpowiedzialny jest także osobiście za wykonywanie tego obowiązku. Odpowiedzialność osobista współwłaścicieli jest solidarna."

Odpowiedzialność jest solidarna. Dlatego ten stosunek kosztów nie jest taki wysoki, a mógłby byc. Większą częśc kosztów pokrywają i tak osoby posiadające miejsca postojowe.

Teraz widzimy jaka jest różnica między lokalem mieszkalnym, a garażowym. Choć lokale garażowe są własnością małej grupy mieszkańców (44 z 204), to tak naprawdę prawa do niej ma już duża grupa mieszkańców (96 z 204). Do tego dochodzą rury i droga ewakuacyjna. W rzeczywistości lokale te służą do użytku niekreślonego kręgu mieszkańców, nie do wyłącznego użytku tylko ich właścicieli tak jak mieszkanie.

Zgodzę się z tym, że to garażowicze eksploatują garaż najwięcej. Dlatego to my pokrywamy według nowej uchwały największy koszt.

Natomiast według obecnie obowiązującego planu gospodarczego, to garażowicze płacą za wszystko.

Problem ten powstał za sprawą zarządu, który przedstawił plan gospodarczy do głosowania, a nie wziął pod uwagę wszystkich aspektów prawnych związanych ze wszystkimi lokalami jakie znajdują się na osiedlu. Ta sprawa powinna była zostać rozwiązana na zebraniu, a nie po tak długim czasie i takich okolicznościach.
Dziwi mnie fakt, że firma FONTIS jako zarządca nie potrafiła również podejść profesjonalnie do sprawy i zaproponować rozsądne rozwiązanie. Tym bardziej, że i Zarząd jak i Zarządca mieli w łapkach akty notarialne dotyczące miejsc postojowych. W końcu ktoś bierze pieniądze za zarządzanie.


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Wto 8:20, 14 Wrz 2010, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Wto 8:30, 14 Wrz 2010    Temat postu:

Ustanowienie służebności gruntowej polega na wyznaczeniu przez właściciela nieruchomości obciążonej pasa nieruchomości, który będzie przeznaczony na dojazd do nieruchomości władnącej. Należy przy tym pamiętać, że zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego służebność drogi koniecznej obciąża zawsze całą nieruchomość, a nie tylko jej ułamkową część. Jeżeli spełniamy wszystkie wyżej wymienione przesłanki, to przysługuje nam roszczenie o ustanowienie drogi koniecznej (roszczenie o ustanowienie służebności drogi koniecznej nie ulega przedawnieniu). I tak służebność możemy ustanowić poprzez:

1. Umowę stron - do ustanowienia drogi koniecznej poprzez umowę stron dochodzi, gdy właściciel nieruchomości służebnej godzi się na warunki postawione przez właściciela nieruchomości władnącej tzn., że w tym przypadku strony same ustalają sobie warunki, czyli sposób przeprowadzenia drogi koniecznej, wysokość wynagrodzenia (zgodnie z postanowienie Sądu Najwyższego: „właścicielowi nieruchomości obciążonej przysługuje wynagrodzenie za ustanowienie służebności drogi koniecznej, chociażby nie ponosił z tego tytułu żadnej szkody”), itd. Umowa ustanawiająca służebność drogi koniecznej powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, a dokładnie: „forma aktu notarialnego jest potrzebna tylko dla oświadczenia właściciela, który prawo ustanawia” (art.245§2 kodeksu cywilnego), czyli właściciela nieruchomości służebnej. Forma aktu notarialnego daje podstawę do ujawnienia tego prawa w księdze wieczystej. W przypadku, gdy strony umowy nie zamieszczą szczegółowych informacji w umowie to będą miały zastosowanie następujące przepisy:

- art.287 kodeksu cywilnego: „zakres służebności gruntowej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych”

- art.288 kodeksu cywilnego: „służebność gruntowa powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej”

- art.289§1 kodeksu cywilnego: „w braku odmiennej umowy obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności gruntowej obciąża właściciela nieruchomości władnącej.”

Tutaj jest ciekawy wyrok sądu w tej sprawie:
"Nie może być jednak tak, żeby powód, oprócz tego, że jest obciążony służebnością, ponosił jeszcze wszystkie
koszty utrzymania remontów drogi. Dlatego pozwany powinien uczestniczyć w bieżących kosztach, a także
kosztach, które wyłonią się w przyszłości. Stąd zarzut naruszenia art. 289 kodeksu cywilnego był zasadny.
Sygn. akt II CSK 30/10
"


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Wto 8:31, 14 Wrz 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
john_doe



Dołączył: 26 Paź 2009
Posty: 50
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 8:31, 14 Wrz 2010    Temat postu:

Właśnie, że nie.

Każdy z nas płaci odpowiednią część za utrzymanie nieruchomości wspólnej w zależności od posiadanego udziału. Tak jest obecnie i jest to sprawiedliwe.

Każda osoba nie posiadająca garażu płaci też za utrzymanie jego - utrzymanie części wspólnej garażu (np. droga pomiędzy miejscami) jest doliczane go kosztów całej wspólnoty.

Z drugiej strony osoba posiadająca garaż płaci za utrzymanie części wspólnych we wspólnocie (np. oświetlanie ulic, sprzątanie, itp).

Jeżeli ktoś posiada obie nieruchomości to jego udział we wspólnocie rośnie i co jest tożsame ze wzrostem kosztów.

To jaki ktoś ma udział w kosztach wspólnoty zależy od jego udziału. Taką informację można znaleźć w akcie notarialnym. Na dodatek przed podpisaniem aktu każdy był informowany przez notariusza o tym, czego staje się właścicielem - że staje się właścicielem garażu / mieszkania wraz z odpowiednim udziałem w części wspólnej nieruchomości. I dlatego też dziwię się, że są teraz z tym problemy. Posiadanie nieruchomości wiąże się kosztami. A podejście na tym forum niektórych osób jest takie, że chcą mieć garaż, bez udziału w nieruchomości wspólnej. To jest tak jakby ktoś kupił samochód, a potem domagał się darmowych napraw, chcąc płacić tylko za paliwo.

Pragnę na koniec zauważyć, że każdy z nas za równo osoba posiadająca garaż, jak i mieszkanie jest współwłaściciel części wspólnych. Garaż jako całość nie stanowi odrębnej nieruchomości tylko część całości. Dlatego też bardzo mi się nie podoba pomysł podzielenia współwłaścicieli na dwie różne kategorie - garażowców i bez garażowców. Dodatkowo proponuje się aby garażowcy mieli bardziej preferencyjną stawkę opłat za koszty nieruchomości wspólnej.

Tak jak słusznie zauważyłeś odpowiedzialność jest solidarna i powinna być jednakowa dla wszystkich. Każdy ze współwłaścicieli ma takie same prawa do dysponowania współwłasnością i nikt mu ich przecież nie ogranicza. Dlatego wszyscy powinni płacić za część wspólną na jednakowych zasadach.

Jestem przeciw temu, aby bez garażowcy nie płacili za utrzymanie bramy wjazdowej (ale tu powinni otrzymać pilota do niej, aby mogli z niej w pełni korzystać).

Z drugiej strony uważam też, że garażowcy powinni partycypować w kosztach utrzymania wind, funduszu remontowym i innymi dotyczącymi wspólnoty.

Jedyne koszty jakie powinny być indywidualne to te, które są związane bezpośrednio z posiadaną nieruchomością, czyli:
- w przypadku mieszkań (woda, prąd, ogrzewanie, itp.)
- w przypadku garażu - to co jest związane bezpośrednio z miejscem postojowym (sprzątanie miejsca gdzie stoi samochód, oświetlenie tego miejsca, itp).

Wszystkie inne powinni zostać rozliczone na współwłaścicieli wspólnoty zgodnie z ich posiadanym udziałem we wspólnocie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość






PostWysłany: Wto 8:42, 14 Wrz 2010    Temat postu:

john_doe napisał:
Właśnie, że nie.

Każdy z nas płaci odpowiednią część za utrzymanie nieruchomości wspólnej w zależności od posiadanego udziału. Tak jest obecnie i jest to sprawiedliwe.

Każda osoba nie posiadająca garażu płaci też za utrzymanie jego - utrzymanie części wspólnej garażu (np. droga pomiędzy miejscami) jest doliczane go kosztów całej wspólnoty.



To nie do końca jest tak, że płacą też za garaż. Ja dostałem rozliczenie nieruchomości wspólnej oddzielnie za garaż i oddzielnie za mieszanie A ty jako właściciel tylko mieszkania też dostałeś dodatkowo rozliczenie za garaż ?? Chyba nie ?? Także jak płacisz za cześć nieruchomości wspólnej wynikającą z garażu ?? Koszt jest rozłączny.


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Wto 8:45, 14 Wrz 2010, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
john_doe



Dołączył: 26 Paź 2009
Posty: 50
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 8:53, 14 Wrz 2010    Temat postu:

Dobrze dostałeś. Masz 2 nieruchomości - garaż i mieszkanie - i dlatego masz 2 rozliczenia.

W ramach rozliczenia garażu dostałeś informację o tym jaka część kosztów nieruchomości wspólnej przypadła na część wynikającą z posiadania garażu + dodatkowo koszty związane bezpośrednio z posiadanym miejscem garażowym.

W ramach mieszkania - info jaka część kosztów wspólnych przypadła na udział wynikający z posiadania mieszkania + bezpośrednio koszty związane z mieszkaniem.

Jeśli posiadałbyś 3 mieszkania i 4 garaże to dostałbyś 7 rozliczeń. Dla każdej nieruchomości osobne.

Podsumowując te dwa rozliczenia nie świadczą o tym, że płacisz za coś podwójnie tylko przedstawiają jaka część kosztów nieruchomości wspólnej przypada na daną nieruchomość.

Cytat:

A ty jako właściciel tylko mieszkania też dostałeś dodatkowo rozliczenie za garaż ??

Pośrednio tak. Koszty związane z częścią wspólną garażu były ujęte w kosztach wspólnoty.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Smalecwks
Administrator


Dołączył: 22 Sty 2009
Posty: 259
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto 9:07, 14 Wrz 2010    Temat postu:

john_doe napisał:

Cytat:

A ty jako właściciel tylko mieszkania też dostałeś dodatkowo rozliczenie za garaż ??

Pośrednio tak. Koszty związane z częścią wspólną garażu były ujęte w kosztach wspólnoty.


To ja chyba coś przeoczyłem, możesz mi wskazać gdzie coś takiego znajdę?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość






PostWysłany: Wto 9:16, 14 Wrz 2010    Temat postu:

john_doe napisał:
Dobrze dostałeś. Masz 2 nieruchomości - garaż i mieszkanie - i dlatego masz 2 rozliczenia.

Tu nie ma problemu, tylko te koszty które dostałem nie dotyczą tylko mnie. Co potwierdził wyrok sądu. Owszem, my chcemy płacić za eksploatacje garażu, ale za to co powinniśmy.
john_doe napisał:

Pośrednio tak. Koszty związane z częścią wspólną garażu były ujęte w kosztach wspólnoty.


Dziwne, że ani nie ma takiego punktu w planie gospodarczym, ani nikt z Zarządu ani Zarządca nie informował o takim fakcie przed głosowaniem na temat tego planu.
Powrót do góry
john_doe



Dołączył: 26 Paź 2009
Posty: 50
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 9:45, 14 Wrz 2010    Temat postu:

Cytat:

Dziwne, że ani nie ma takiego punktu w planie gospodarczym, ani nikt z Zarządu ani Zarządca nie informował o takim fakcie przed głosowaniem na temat tego planu.


Przecież te koszty są w planie gospodarczym, np:
- utrzymanie czystości,
- oświetlenie wspólnych części budynku,
- itp.

Oczywiście, że ma jasno napisanego, że tyle zużyto prądu na oświetlenie części wspólnych w garażu, a tyle na części wspólnych mieszkań. Podana jest tylko łączna kwota.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.zielonewzgorze.fora.pl Strona Główna -> Zielone wzgórze - etap II Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin